CropperCapture4

50 lecie smlw2

CO TO JEST SPÓŁDZIELCZE LOKATORSKIE PRAWO DO LOKALU MIESZKALNEGO

Nasza informacja na stronie internetowej spółdzielni oraz w gazecie jaworskiej o planach budowy mieszkań lokatorskich spotkała się z bardzo dużym odzewem. Już w drugim tygodniu po ogłoszeniu wpłynęło do spółdzielni ponad 60 wypełnionych ankiet w tej sprawie. Przypominamy, że złożenie tej ankiety ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest wiążące dla żadnej ze stron, ale znacząco ułatwi nam podjęcie decyzji dotyczących projektowania i finansowania inwestycji, a dane kontaktowe podane w ankietach umożliwią wcześniejsze indywidualne powiadomienie zainteresowanych o terminie rozpoczęcia naboru do podpisywania umów realizacyjnych. Jednocześnie do spółdzielni wpływa dużo pytań typu – „co to jest spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego?”.

Wyjaśniamy więc: spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, to ograniczone prawo rzeczowe stanowiące jedną z form użytkowania mieszkań spółdzielczych. Nie jest to wynajem, gdzie w każdej chwili umowa może być wypowiedziana i zostajemy pozbawieni prawa do mieszkania. Wygaśnięcie lokatorskiego prawa do lokalu może być orzeczone wyłącznie wyrokiem sądowym na skutek zaległości w opłatach eksploatacyjnych lub uporczywego wykraczania osoby korzystającej z lokalu przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu. Przez wiele lat nie budowano mieszkań lokatorskich, a dominującą rzeczywistością powstawania nowych mieszkań było budownictwo deweloperskie. Nabycie mieszkania było możliwe dla ludzi zamożnych lub posiadających zdolność kredytową i wiązało się z koniecznością zapłacenia 100% ceny ze środków własnych lub z zaciągniętego kredytu. Dzisiaj w związku z nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przywracającą możliwość budowy mieszkań lokatorskich, proponując tą formę mieszkania z dojściem do własności po spłacie kosztów poniesionych na budowę wracamy do podstawowych założeń spółdzielczości mieszkaniowej tj. chcemy budować mieszkania na każdą kieszeń. Wystarczy wpłata 20-30% wartości kosztów budowy mieszkania, a pozostałe koszty budowy lokator spłacać będzie w ratach już po zamieszkaniu, wraz z opłatami eksploatacyjnymi bezpośrednio do spółdzielni. Szacujemy, że całkowita opłata eksploatacyjna za mieszkanie wraz ze spłatą kredytu wynosić będzie od 1.000,- do 1.300,- zł/m-c - w zależności od wielkości mieszkania.

Oferowane mieszkania potocznie nazywane mieszkaniami lokatorskimi, zgodnie z warunkami zapisanymi w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych i umowie ze spółdzielnią, po spłaceniu kredytu i przekształceniu może stać się własnością lokatora. Do tego czasu, właścicielem mieszkania jest spółdzielnia, a lokator użytkuje je jak własne. Ponadto wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne używanie takiego mieszkania nie wymaga zgody spółdzielni, chyba że zmieni się sposób korzystania lub przeznaczenia lokalu. Lokatorskie prawo do lokalu nie jest dziedziczne, jednakże osobom bliskim przysługuje roszczenie o zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, lub zwrot wkładu mieszkaniowego. Lokatorskie prawo do lokalu nie może zostać obciążone hipoteką, ale również nie podlega egzekucji komorniczej co oznacza, że lokator nie straci go jeśli tylko reguluje swoje zobowiązania w stosunku do spółdzielni.

Podsumowując, nowa formuła budowy i użytkowania mieszkań lokatorskich jaką proponuje spółdzielczość mieszkaniowa jest alternatywą dla obecnych form budownictwa mieszkaniowego. Każdy kto może wpłacić wkład mieszkaniowy i terminowo regulować opłaty do spółdzielni, może stać się posiadaczem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Złożenie ankiety to pierwszy krok do własnego nowego mieszkania.

Termin rozpoczęcia prac budowlanych – I półrocze 2019 r, termin zakończenia – 2020 r.